Aj minimalistická kuchyňa vytvorí teplo domova

Minimalizmus v kuchyni

Kuchyňa je ohniskom domova. Trávime v nej celé hodiny počas varenia, stolovania, ale často aj vtedy, keď napríklad deťom pomáhame s domácimi úlohami. Teplo, ktoré má kuchyňa rodine poskytnúť, možno dosiahnuť v každom priestore, dôležité je nezabúdať na čisté línie.

Minimalistický vzhľad kuchyne môžeme docieliť napríklad tým, že si zvolíme jednu farbu. „V kuchyni tak môžete mať celú sivú kuchynskú linku, skrinky aj pracovnú dosku. Ak jedna farba vo vás vyvoláva pocit monotónnosti alebo nudy, nemusíte sa báť. Odtiene sivej alebo čisto biela sa dá výborne kombinovať so vzhľadom prírodných materiálov,“ hovorí o súčasnom trende minimalizmu architektka spoločnosti JTRE Ingrid Ciberejová. V ponuke sú rôzne drevodekory, ako sú bielený dub, prírodný dub alebo tmavý parený dub. „Dnes sú veľmi obľúbené aj pracovné dosky a zásteny s povrchom pripomínajúcim prírodný kameň. K farbe povrchu pracovnej dosky doladíme aj zástenu, čím vytvoríme jednotnosť priestoru,“ hovorí architektka s tým, že celkovú atmosféru kuchyne dotvorí podsvietenie s využitím LED pásov, ktoré dokážu tiež veľmi pekne zjednotiť priestor.

Čím viac osôb v domácnosti býva, tým je aj kuchyňa náročnejšia na odkladací priestor. Ak sa chystáte vyberať novú kuchynskú linku, mali by ste najskôr porozmýšľať nad usporiadaním a funkčnosťou jednotlivých skriniek. V minulosti boli skrinky kuchynskej linky umiestnené v hornej časti len nízke. „Dnes, naopak, je výborným riešením vytiahnuť horné skrinky linky až po strop, maximalizujeme tým odkladací priestor. Takýmto spôsobom je možné získať miesto aj na elektrické spotrebiče či iné doplnky, ktoré v domácnosti denne nevyužívame a zbytočne tak nezaberajú plochu na pracovnej doske, čo nielenže pôsobí rušivo, ale aj kuchyňa ako taká stráca nádych čistoty a minimalizmu,“ prezrádza Ingrid Ciberejová. Pre optimálne pohodlie viacerých osôb žijúcich v jednej domácnosti sú projektované aj priestranné trojizbové byty v projekte Ovocné sady. „Novostavby, ktorých výstavba sa v súčasnosti pripravuje v bratislavskej Trnávke, sme projektovali tak, aby kuchynské priestory na čo najmenšej ploche poskytli aj viacčlennej rodine maximum a splnili všetky jej očakávania. Dispozície bytov sú pripravené a my odporúčame dať ich zariadiť kuchynským štúdiám, ktoré na základe svojich dlhoročných skúseností a vďaka profesionálnym výrobcom kuchynských liniek dokážu vytvoriť nielen pekné, ale aj praktické kuchyne,“ uzatvára Ingrid Ciberejová.

 

Prečítajte si niekoľko tipov na  usporiadanie funkčnej kuchyne v koncepte minimalizmu:

1. Snažte sa udržiavať pracovnú dosku bez zbytočných elektrospotrebičov a iných doplnkov, ktoré zbytočné zaberajú miesto. V prípade, že niektoré predmety a spotrebiče nepoužívate dlhšie ako rok, zbavte sa ich alebo ich venujte niekomu, komu poslúžia.

2. V maximálnej možnej miere v skrinkách a v zásuvkách používajte organizéry na príbory a riad. Potraviny skladujte v priehľadných dózach a nádobách, aby ste mali prehľad o stave zásob.

3. Pri rozmiestňovaní jednotlivých skriniek majte na pamäti bezpečnosť detí, a preto ostré a krehké predmety umiestňujte do najvyšších políc.

Napíšte nám správu

Dohodnite si stretnutie
a vyberte si svoj nový byt

voliteľné
Image
ovocne sady vizualizacia