Homeoffice môže byť príjemný, aj keď máte doma „plno“. Zapojte deti do pracovného procesu a kým sa ony zabavia, vy získate drahocenný čas, počas ktorého sa budete môcť sústrediť na prácu a povinnosti.
1. Nastavte si režim
Všetci vieme, že pri práci sú najrušivejšie práve podnety z okolia. Nikto vás nepotrebuje tak súrne, ako vaše dieťa, a to presne počas online meetingu o desiatej, na ktorý ste sa neskoro do noci pripravovali. Majte preto pripravený rozvrh, v ktorom je rozplánovaný celý deň od raňajok cez robenie úloh a upratovanie, až po čas na spoločenské hry, šport a aktivity s rodičmi. Ten musí samozrejme vyhovovať vám a vášmu pracovnému rozvrhu. Najlepšie je denný rozpis spísať a zavesiť niekam, kde ho majú vaše deti celý deň na očiach. Podľa neho budú vedieť, kedy vás môžu osloviť s prosbou o pomoc, a kedy radšej skúsia nájsť tú kocku z Lega samostatne. U mladších detí pomôžu obrázky a veselé magnetky, ktorými označia, čo všetko už stihli „vybaviť“.
2. Nechajte ich pomáhať
Minutá toaletná rolka ako držiak na perá, vlastnoručne vyrobený zápisník alebo farebná záložka do knihy. Kancelárske potreby sa v časoch homeofficu vždy zídu, a to najmä vtedy, keď ich výrobou strávia vaše ratolesti nejaký čas, ktorý zas vy môžete nerušene venovať práci. Každý deň si pre ne pripravte novú úlohu, ktorou vám pomôžu vybaviť váš pracovný kút praktickým a najmä veselým doplnkom. Uvidíte, že sa svojej úlohy zhostia zodpovedne a vy sa budete môcť kolegom cez webkameru pochváliť farebným zakladačom, aký oni doma určite nemajú.
3. Urobte z nich svojich kolegov
Vidieť svojich rodičov pracovať a priamo z domu plniť pracovné povinnosti je niečo, s čím väčšina detí v slovenských domácnostiach neprichádzala do styku. Permanentný homeoffice nie je novinkou len pre dospelých, ale aj pre ich potomkov. Zapojte deti do svojho pracovného procesu a doprajte im pocit, že sú dôležitou súčasťou nielen vášho voľného času, ale aj „v práci“. Zrazu sa z nich stanú kolegovia, ktorí pripravujú a triedia dokumenty, podpisujú a pečiatkujú faktúry a nosia urgentné listy svojim ďalším kolegom – súrodencom. Pár minút prípravy pred začiatkom pracovnej doby a zistíte, že sa svojej „novej funkcie“ zhostili veľmi zodpovedne.
4. Jasne oddeľte pracovný priestor od voľnočasového
Nikto z nás nebol pripravený na následky pandémie a dlhodobú prácu z domu. Provizórne pracovne na kuchynskom stole či na sedačke v obývačke nie sú ideálnym riešením, pretože zasahujú do priestoru, na ktorý si deti doma zvykli ako na priestor pre spoločné trávenie času s rodičmi. Dobré dispozičné riešenie bytu je teraz dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. V našom projekte sú dvojizbové aj trojizbové byty nápadito riešené tak, že v dennej časti ostáva stále dostatok priestoru aj pre pracovný stôl na pohodlný homeoffice. Výhodou je, že byty v novostavbách už zohľadňujú súčasné nároky mladých párov a rodín a prispôsobujú dispozície ich súčasným potrebám. Presvedčiť sa o tom môžete na virtuálnej prehliadke takéhoto bytu.
5. Jednoducho im tú „telku“ zapnite
Máte pred sebou náročný meeting, musíte dokončiť rozpracovaný dokument alebo odpísať na dôležité e-maily, no deti sa dožadujú vašej pozornosti? Ak ste už s nimi preskákali všetky predošlé body, no ešte potrebujete aspoň pol hodinku, jednoducho im vyberte primeraný a zároveň zábavný program. V online priestore je toho dosť, čo vaše ratolesti zabaví a zároveň poučí. Keď si v pokoji dokončíte prácu, môžu vám deti porozprávať čo pozerali, na čom sa tak veselo smiali, čo sa im najviac páčilo či nepáčilo na hlavnej postave, alebo čo nové sa dozvedeli o krajine, kde sa príbeh odohrával. Podporíte ich vnímavosť, postreh, schopnosť interpretácie či vcítenie sa do jednotlivých rolí. Spoločne si potom môžete predstavovať čo by sa stalo ak, alebo vymyslieť úplne iný koniec príbehu, čo môže byť dobrou témou pri spoločnej večeri.