Ako vybrať bývanie pre rodinu?

Ihrisko a park

Vedeli ste, že až 60 percent slovenských rodín žijúcich v jednej domácnosti je trojgeneračných? Dve tretiny mladých ľudí stále býva s rodičmi a priemerný mladý Slovák má takmer 31 rokov, kým sa od nich odsťahuje. Slovenskému trhu napriek tomu kraľujú malé byty, pretože čím menší, tým lacnejší, a tým väčší záujem. Tomuto trendu sa prispôsobujú aj developeri, ktorí vo svojich projektoch plánujú viac bytov s menšou výmerou.

Nájsť cenovo dostupný trojizbový byt pre rodinu v dobrej bratislavskej štvrti je za súčasných podmienok výzvou, preto by sa mal klient zamerať nielen na cenu nehnuteľnosti, ale aj na realizované projekty a referencie ako developera, tak stavebnej firmy. Je na to hneď niekoľko dôvodov. V prvom rade kvalita samotného projektu, jeho citlivé osadenie do územia, orientácia na svetové strany, výška a rozsah zástavby a ponúkané benefity. Ďalej je to výber stavebných materiálov a predovšetkým realizácia renomovanou spoločnosťou, ktorá dodrží všetky predpísané technológie a postupy, a tým zabezpečí aj kvalitu a dlhú životnosť stavby, bez potreby nákladných opráv v budúcnosti. Ďalším faktorom je určite ponuka štandardného a nadštandardného zariadenia. Sanita, obklad, dlažba, parkety a interiérové dvere sú predsa súčasťou bytu, ktorú nemeníme každoročne, preto je vhodné si dobre premyslieť, čo je v ponuke, v akej kvalite, aké sú prípadné ďalšie možnosti a určite si zvoliť nadčasové materiály a dobre kombinovateľné farby.

Detska izba_3_izbovy_byt

Po kúpe bytu je jedným z najvyšších výdavkov – okrem jeho zariaďovania a splátky hypotéky – výška mesačných prevádzkových nákladov nehnuteľnosti. A práve v súvislosti s rastúcimi cenami energií je dobré sa zaujímať aj o energetické certifikáty budovy, spôsob zateplenia, kvalitu okien a ostatných výplňových konštrukcií. Môže vás to uchrániť pred neprimerane vysokými mesačnými platbami za kúrenie počas zimných mesiacov, alebo naopak klimatizáciu v lete, takže v konečnom dôsledku, čo ušetríte na cene bytu vás neskôr dobehne na mesačných splátkach nájomného. V súčasnosti, keď sa stále viac prihliada na vplyvy na životné prostredie, je dobré sa zaujímať aj o použité materiály pri stavbe budovy.

Pozrime sa v krátkosti aj na ponúkané benefity, ktoré sú už neodmysliteľnou súčasťou takmer každého projektu. V prípade rodiny je nutné zvážiť dostupnosť a dopravnú obslužnosť, možnosť parkovania auta, ale napríklad aj bicykla či v súčasnosti obľúbenej elektrickej kolobežky. Na zahodenie nie je ani blízkosť modernej infraštruktúry, ako sú obchody, pošta, banka, ideálne sú aj malé potraviny či kaviareň priamo pod oknami. Dôležitou súčasťou každodenného rodinného života je v tejto uponáhľanej dobe priestor pre relax, či už formou prechádzky v priľahlom parku alebo športovej aktivity. Ak projekt ponúka v rámci verejných priestorov vybudovanie parku, pýtajte sa na jeho údržbu, či bude zavlažovaný v horúcich mesiacoch z vlastnej studne, alebo či bude mať aj inú pridanú hodnotu, akou sú napríklad exteriérové stroje na cvičenie, hravé detské prvky alebo aj možnosti komunitných aktivít. V posledných rokoch je stále žiadanejším benefitom materská škola, v súvislosti s nedostatkom miest v existujúcich zariadeniach aj napriek snahe o rozširovanie kapacít. Ak developer myslel na takýto benefit a dokonca chce zariadenie odovzdať do správy mestskej časti, máte po probléme s umiestnením svojich detí do materskej školy aj po probléme s náročnou logistikou, keďže ju budete mať rovno pod oknami.

Skolka

Dopyt klientov je napriek pandémii stále veľmi silný, existujúca ponuka určite nedokáže uspokojiť všetkých záujemcov a ceny budú podľa analytikov opäť vyššie. Veď vďaka dopytu zdraželi menšie byty medziročne najviac a podľa štatistiky NARKS bola v prvom polroku priemerná cena za jeden meter štvorcový v Bratislave už tritisíc eur. K tomuto trendu prispelo nemalou mierou nastavenie hypotekárnych úverov, keď banka refinancuje maximálne 80% z ceny nehnuteľnosti, čím limituje záujemcov objemom vlastných našetrených prostriedkov a nepriamo ich tlačí do kúpy menšej a lacnejšej nehnuteľnosti. Dobre vyskladaný projekt by preto mal mať v ponuke všetky typy bytov. Už len z jednoduchého dôvodu, že vie takto zabezpečiť pri väčších bytoch výhodnú cenu na trhu v danom segmente a zároveň zastúpením ľudí rôznych generácií a záujmov vytvoriť stabilnú a funkčnú komunitu.

Aktuálna priemerná cena za m2 plochy bytov je zaokrúhlené nahor 2 600 Eur s DPH.

 

Napíšte nám správu

Dohodnite si stretnutie
a vyberte si svoj nový byt

voliteľné
Image
footer img