3 ázijské bylinky, ktoré si vypestujete aj na balkóne

Bylinky na balkone

Určite to poznáte. Neviete už, čo by ste doma uvarili na obed či večeru, tak vezmete do rúk kuchársku knihu a hľadáte inšpiráciu. Nájdete si skvelý recept na nejaké ázijské jedlo, ktoré by ste si aj vedeli pripraviť doma, máte dokonca väčšinu ingrediencií, ale chýba vám nejaká podstatná bylinka. Nemusíte kvôli nej bežať do ázijskej špecializovanej predajne, ale môžete si niektoré vypestovať aj na balkóne. Okrem využitia v kuchyni vám zároveň skrášlia váš balkón.

Thajská bazalka 

Môžete ju poznať aj pod názvami ázijská bazalka, či bazalka anízová. Svojou chuťou pripomína klasickú bazalku, no má výraznejšiu vôňu a chutí po aníze. Skvele pasuje napríklad ku grilovanému mäsu, ale aj k vegetariánskym jedlám, ako sú závitky či dokonca k sladkým dezertom. Listy sa konzumujú hlavne surové, takže sa hodia aj do šalátov. V ázijskej kuchyni ju využijete napríklad pri príprave polievky Tom Yum či pri známom jedle s rezancami Pad Thai. Uvariť si z nej môžete aj čaj. Ten pôsobí dobre na žalúdok a znižuje horúčku.

Koriander

Áno, koriander je presne tá bylinka, ktorú buď milujete alebo neznášate. Ak ste z nej doteraz žiadne jedlo nepripravovali, je veľmi pravdepodobné, že už ste ju už niekde ochutnali. Surová bylinka má tak intenzívnu chuť a vôňu, že mnohým pripomína saponát. Ak ju však obľubujete, určite sa vám bude hodiť k mäsu, ale aj k rybám a morským plodom. Zvykne sa dávať aj do šalátu, prípadne k ryži alebo ryžovým rezancom. Celá rastlina aj s korienkom je jedlá a obsahuje vitamíny A, C a K. Okrem toho, že je silným antioxidantom, podporuje a zvyšuje imunitu. Nájdete ju v mnohých, a to nielen ázijských receptoch, či už v polievke Tom Yum, ale aj v už spomínanom Pad Thai a hodí sa aj ku grilovanému bravčovému Bún Chà. Koriander určite poznáte aj z vývaru Pho.

Klasnatka brvitá

Klasnatka sa v ázijskej kuchyni využíva nielen pre svoju výraznú vôňu, ale zároveň podporuje trávenie. Môže sa vám podobať na žihľavu, no chuťou pripomína skôr medovku, pretože je svieža a skôr citrusová. Okrem grilovaných jedál sa hodí aj do šalátov a veľmi chutná je kombinácia s avokádom, citrónom alebo limetou. Listy sa využívajú surové a okrem toho, že pôsobia dobre na trávenie, používajú sa aj ako obklady, pretože urýchľujú hojenie rán na koži.

Ako pestovať bylinky na balkóne:

1. Ak chcete pestovať bylinky zo semienka, najlepšie obdobie na zasadenie je prechod zo zimy do jari.

2. Ak ste začiatočník, najjednoduchšie je zakúpiť si sadeničky. Vyhnite sa tým, ktoré predávajú veľké supermarkety, objednajte si ich radšej zo záhradníctva.

3. Sadiť môžete do kvetináča, ale aj do špeciálnych nádob na pestovanie byliniek.

4. Bylinkám vyhovuje teplé miesto so slnkom, orientácia je najlepšia na juh.

5. Bylinky vysaďte do zeminy s rašelinou bohatej na živiny. Mala by byť dobre priepustná.

6. Zalievajte ich odstátou vodou. Vhodná je aj dažďová voda, ktorú môžete zbierať na balkóne so špeciálnej nádoby.

7. Bylinky budú pekné košaté vtedy, keď ich budete pravidelne zastrihávať.

Na to, aby mali obyvatelia bytoviek dostatok priestoru na realizáciu svojich pestovateľských záľub, mysleli aj architekti aj pri projekte Ovocné sady, ktorého výstavba sa už pripravuje v bratislavskej Trnávke. Každý byt v tomto projekte bude mať balkón, kde si okrem posedenia pri rannej káve, či večernom víne, môžu jeho obyvatelia práve realizovať svoje pestovateľské nápady. Ak nepostačí balkón, môže byť využitá aj komunitná plocha. „Verejné plochy v našom najnovšom projekte sme navrhovali v zmysle co-housingovej filozofie. Základom príjemného bývania sú podľa nás dobré susedské vzťahy, ktoré tu noví obyvatelia budú môcť nadobudnúť, a to napríklad na spoločnej grilovačke alebo práve pri pestovaní vlastných byliniek, či drobných plodín v komunitnej záhradke,“ povedal Ivan Bratko, vedúci predaja rezidenčných nehnuteľností JTRE.

Contact us

Arrange a meeting
and choose your new apartment

Image
ovocne sady vizualizacia